Landets skoleledere bliver i økonomisk sammenhæng sat til vægs af Lotte Rue Hemmingsen, der er viceskoleleder for Damagerskolen.
Økonomisk smalhals.
Sådan kunne den korte udgave lyde af den faste beskrivelse, som lederne af landets folkeskoler igen og igen kommer med. Udtalelser der bliver bakket op af handling i forhold til, at forældre og andre pårørende i stigende grad opfordres til at udføre frivilligt arbejde på deres børns skoler.
Også overfor Journalista.dk har ledere af folkeskoler påberåbt sig, at det bestemt ikke er nogen økonomisk guldgruppe at arbejde her. Således udtalte den daværende formand for Skolelederforeningen, Claus Hjortdal, tilbage i efteråret 2023, at ingen af hans medlemmer tjente over den klassiske grænse på 1 million kroner. Det uanset at allerede for indkomståret 2022, opnåede 50 af hans medlemmer en samlet indtjening over dette beløb.
Et antal der siden er steget drastisk, hvilket fremgår af lønundersøgelsen vi på Journalista.dk offentliggør i morgen. Her af fremgår at 145 skoleledere i 2024 havde en samlet indtjening på mindst 1 million kroner, når der sker medregning af ikke kun bruttolønnen, men også arbejdsgiverbetalte pensionsindbetalinger og eventuelle såkaldte engangsvederlag.
Det drejer sig blandt andet om Annemette Hovmand Petersen fra Odense Kommune og Mette-Kristine Dybdal Møller, der sidste år tjente henholdsvis 1.004.437 kroner og 1.005.118 kroner. Længere oppe af ranglisten findes Catharina Christoffersen, der i 2024 var den bedst lønnede skoleleder i Danmark. Det med en samlet indtjening på 1.609.998 kroner, som er omkring 50.000 kroner mere om året, end hvad den siddende uddannelsesminister kan se rulle ind på sin lønkonto før skat.
Måske noget overraskende, blev Catharina Christoffersen slået på målstregen i forhold til aflønningen af en viceskoleleder. Det af Lotte Rue Hemmingsen, der til dagligt arbejder som viceskoleleder for Damagerskolen – og sidste år tjente 1.612.725.
Dermed er hun placeret som nummer 224 på listen over kommunale embedsmænd med den største løncheck.
Andre artikler om undersøgelsen
Lønfest hos kommunerne: Kommunaldirektører tjener nu i snit tæt på 2 millioner om året
Kommunal lønfest: 1.730 embedsmænd tjener nu over 1 million kroner om året – 568 flere på blot ét år
Ligestilling fuldt gennemført i kommunerne: Millionjobs ligeligt fordelt mellem kønnene
Ikke-etniske danskere får ikke kommunale topjobs: 99% går til danskere og andre vesterlændinge
Kommunale lønninger fortsætter himmelflugt: 82 tjener nu over 2 millioner kroner om året

Vær den første til at kommentere