Endnu en narkoforbindelse for storsvindler : Forretningsforbindelse for smugler af 400 kilo hash

Foto : Kenn Holm (tidligere Keld Wulff). Billede taget af Ulrich Larsen
Del artiklen her:


De kriminelle forbindelser synes i dén grad at klæbe sig til Kenn Holm, der blev kendt via DR-succeen Mændenes Paradis. Ikke kun sidder hans faste samarbejdspartner aktuelt fængslet for hvidvaskning af et tresifret millionbeløb, for der er også en markant forbindelse mellem Kenn Holm og en narkogangster, der blev idømt 5 års fængsel for narkosmugling – hvilket Kenn Holm også selv er dømt for.

Da Mændenes Paradis i 2024 og 2025 rullede over skærmen på Danmarks Radio, var et væsentligt fokuspunkt Kenn Holm. En dansker præsenteret som en kombination mellem en førtidspensionist og entreprenør, der havde lagt sin omfattende kriminelle løbebane bag sig. Det for i stedet at fokusere på etableringen og driften af Thani Beach-resortet i det nordøstlige Thailand, hvor det udtalte formål er at etablere et socialt fællesskab for danske mænd i den pensionsmodne alder og deres eventuelle thailandske koner og kærester.

En kriminel løbebane der blandt andet har omfattet checksvindel for et større millionbeløb, ligesom skatteyderne også blev snydt for omkring 12 millioner kroner, da Kenn Holm sammen med sin faste makker Bjarne Nørgaard Nielsen blev idømt en fængselsstraf for momssvindel. Aktuelt afsoner den nu tidligere revisor en længere fængselsstraf, efter han blev dømt dømt for sin deltagelse i hvidvaskning af omkring 110 millioner kroner.

Selv om Kenn Holm, der oprindeligt hed Keld Wulff, mest er kendt for at have begået økonomisk kriminalitet, har han også en fortid indenfor narkosmugling.

Således er han tidligere i samarbejde med netop Bjarne Nørgaard Nielsen, blevet dømt for at have forsøgt at importere 100 kilo hash fra Spanien.

Men derved stopper forbindelserne til narkomiljøet ikke for Keld Wulff, for en gennemgang af virksomhederne han har drevet i Danmark fastslår en markant forbindelse til anden mand, der ligeledes har en langvarig fængselsstraf for narkotikasmugling på samvittigheden.

Få hurtig og nem adgang til artiklen. Vælg den type abonnement, der passer dig bedst – og få adgang til alle artikler, videoer og podcasts. Køb adgang - Allerede abonnement? Log ind her

Andre artikler om Thani Beach og Kenn Holm

Bordeldrift i parcelhuskvarter: Bordel hos storsvindler terroriserede nabolag

Thailandsk stråmand indsat ved etableringen af landskendt danskerresort i Thailand

Nye og alvorligere trusler fra landskendt resort: Stop for din egen sikkerheds skyld

Storsvindler desperat for at stoppe Journalista.dks afsløringer: Påstod spansk politi greb ind

Forsøgte at skjule konkurser: Storsvindler gik ned med flere selskaber – hvorefter han tog til Thailand

Svindlede bank for 5.6 millioner: Ingen dårlig samvittighed – for den havde en forsikring

Krav fra storsvindler for at møde op til straffesag: 1. klasse tur/retur fra og til Thailand – skatteyderbetalt

Chauffør om skolekørsel: Vi er super gode til at køre lange omveje – kommunen betaler jo

Kontroversiel erhvervsmand på skjult kamera: Kræver million for restaurant foræret væk

Storsvindler om sine kritikere: Svinehund – bare misundelige

Kendt danskerresort ser stort på reglerne: Driver turistvirksomhed uden tilladelse

Dømt for afgiftssvindel i Danmark: Skjuler reelle salgspriser på huse i Thailand – og sparer ejendomsskatter

Storsvindler påstår konen har kandidatgrad – men har kun taget weekendkursus

Storsvindlers kone levede officielt af hans førtidspension: Tjente i virkeligheden millioner

Storsvindler påstod minimalt arbejde som førtidspensionist: Fortæller nu han har bygget helt resort som entreprenør

Storsvindler sælger ulovlig cannabisolie – og instruerer i hvordan det smugles til Danmark

Storsvindler tager stor portion cannabisolie med gæst – som han bagefter kørte rundt i bil

Danskerresort i Thailand risikere konfiskation af myndighederne: Bruger sanktioneret nominee-ordning

Økonomisk kaos på landskendt resort: Ejer påstod at have vundet stor lottogevinst – i virkeligheden aldrig registreret lån fra beboer

Kaos om ejerskab af kendt danskerresort: Ejerskab afhænger af i hvilke lande der spørges

Thailandsveteraner: Kvinderne forsøger at snyde dig – løber du tør for penge er de væk

Forgreb sig på på thailandsk plejedatter: Nu er han reklamesøjle for danskerresort i Thailand

Drama på danskerresort: Frontmand beskylder partner for at drive bar hvor damer er til salg

Storsvindler vil åbne massageklinik på landskendt danskerresort i Thailand

Sexkrænker og prostituerede: Bag facaden på Mændenes Paradis – Podcast #1

Hvem vil have en feltmadras? Bag facaden på Mændenes Paradis – Podcast #2

Forsøgte at hyre lejemorder til at få kritiker myrdet: Storsvindler politianmeldt

Politianmeldt for at ville hyre lejemorder sammen med storsvindler: Det er en konspiration mod vores resort

Narkosmugler, bordelejer og svindel med check og moms: Her er Thani Beach-frontmands vilde synderegister

Storsvindler og konen har ”glemt” at betale investor: Har beholdt hans 575.000 kroner

Millionbeløb forsvundet i Mændenes Paradis: Overført til storsvindlers kones private konto – aldrig leveret lovet grunde

Kaos i Mændenes Paradis: Investorer ejer slet ikke grunde kendt storsvindler er betalt formuer for

Kassen smækket i: Kendt storsvindler har fået inddraget sin førtidspension

Storsvindlers landskendte resort vedligeholder ikke længere lejeres ejendomme – sker først når alle betaler for en vagt

Nyt juridisk kaos i storsvindlers landskendte resort: Alvorlige fejl i tinglyste dokumenter

Storsvindlers resort stævner en række gode kunder – for at fortælle om deres oplevelser

Stævning: Storsvindler beskyldte storkundes kæreste for at være prostitueret

Indgår lejekontrakt på 27.000 år: Kontraktskaos i storsvindlers landskendte resort

Storsvindler i nye problemer: Anmeldt til myndighederne for socialt bedrageri

Sort på hvidt: Storsvindler lovede potentielle kunder at danskere personligt kunne eje jord i Thailand

Nyt kaos hos kendt storsvindlers resort: Har ikke indleveret regnskaber i årevis – risikerer tvangsopløsning

Krisemøder i storsvindlers landskendte resort: Aner ikke hvad der er købt og betalt for

Fører penge uden om landskendt resort: Storsvindlers hustru får indtægter ind på sine private konto

Storsvindler løj overfor Udbetaling Danmark: Påstod hustru med millionindtægt intet tjente

Storsvindler efter afsløringer om lejeaftaler og firma: Hold øje med din postkasse

Dømt storsvindler taler over sig i video: Medejer af kendt resort – som står i konens navn

Del artiklen her:

Vær den første til at kommentere

Kommenter på artiklen

Din email adresse vil ikke blive vist offentligt.


*