Lønfest hos kommunerne: Kommunaldirektører tjener nu i snit tæt på 2 millioner om året

Del artiklen her:

Selv om det igen og igen lyder fra landets kommuner at der er problemer med at få de økonomiske ender til at mødes, synes virkeligheden at være en helt andet rundt om på ledelsesgangene.

Det helt store emne de kommende uger rundt om hos landets kommuner, bliver indgåelsen af de årlige budgetforlig. Den økonomiske rettesnor for, hvordan økonomien skal sammensættes i 2026.

Selv om kommunalvalget står for døren og der i valgår synes at være en langt bedre økonomi end normalt, medfører det alligevel næsten per definition alvorlige ansigtsudtryk fra toppen af embedsværket, når de årlige forlig skal indgås.

Det er nemlig typisk fra kommunaldirektørerne og andre højtstående bureaukrater, der bliver talt om økonomisk mådehold for at undgå, at det kommunale forbrug kommer ud af kontrol.

Men det er dog en tilbageholdenhed, der ikke synes at gælde, når det handler om kommunaldirektørerne selv. For som Journalista.dk i dag kan offentliggøre, tjener kommunernes øverst placerede embedsmænd efterhånden tæt på 2 millioner kroner om året – i gennemsnit. Som det fremgår af undersøgelsen, synes der reelt ikke at være sammenhænge mellem om kommunaldirektørerne er ansat i små eller store kommuner – eller om arbejdsgiveren har en god eller dårlig økonomi.

Aflønningen udgøres af den samlede indtjening, som kommunaldirektørerne havde sidste år. Det vil sige hvor der ikke kun sker medregning af bruttolønnen, men også arbejdsgiverbetalte pensionsindbetalinger og eventuelle bonusser.

Denne artikel er en del af den årlige lønundersøgelse indenfor den kommunale verden, hvor 2025-udgaven offentliggøres den kommende tid på Journalista.dk.

 

Andre artikler om kommunaldirektører

Kaosramt byråd fyrer kommunaldirektør: Regning til skatteyderne på 3.5 millioner kroner

Kommunaldirektør fyret efter skænderi: Står til gyldent håndtryk på 3.3 millioner kroner

Uro på ledelsesgangen: Fyring af kommunaldirektør kostede 2.1 millioner kroner i gyldent håndtryk

Kommunaldirektør fyret efter 3 år : Scorer gyldent håndtryk på 2.9 millioner

Kommunaldirektør smidt på porten : Scorede gyldent håndtryk på 1.9 millioner kroner

Kommunaldirektør ansat i 3 år : Scorede gyldent håndtryk på 1.8 millioner kroner på vej ud af døren

Fyret efter rod i økonomien : Scorede alligevel gyldent håndtryk på 1.7 millioner kroner – og nyt kommunaldirektørjob

Kommunaldirektør nægtede at forlænge sin kontrakt – og scorede 1.2 millioner kroner i fratrædelsesgodtgørelse

Del artiklen her:




Vær den første til at kommentere

Kommenter på artiklen

Din email adresse vil ikke blive vist offentligt.


*