Skatteyderne må endnu engang finde checkhæftet frem, for at finansiere en nyansættelse af en højt lønnet statslig journalist på Danmarks Radio. Denne gang til, hvad der må anses for at være en god ven af statsmediet.
– For mig er det rigtigt at komme videre. Vi blev solgt til Bonnier, og nu er det et andet ejerskab, og jeg har ikke længere ejerandele i selskabet.
Sådan lød en del af et LinkedIn-opslag, som Hakon Mosbech slog op før sommerferien. Det i forbindelse med at den nu tidligere medejer af Zetland vendte tilbage til Danmarks Radio, hvor han eksempelvis tidligere har stået i spidsen for et mediemagasin.
Af opslaget fremgik samtidig, at der ville blive tale om en deltidsstilling, fordi journalisten ville fortsætte med at drive selvstændig virksomhed ved siden af sit nye arbejde på statsmediet.
Hvad Hakon Mosbech dog ikke kom ind på var, hvad det ville koste skatteyderne at ansætte ham i deltidsstillingen – samt hvor stor en arbejdsindsats, han for fremtiden skal ligge.
Forhold der i stedet fremgår af aktindsigter, som Journalista.dk har opnået hos Danmarks Radio.
Andre artikler om Danmarks Radio
DR ansætter endnu en direktør: Denne gang til 1.6 millioner kroner i årsløn
Knud Brix ansat af DR uden jobopslag – og du må ikke vide af hvem
DR ansætter god ven af huset: Giver hende årsløn på 2.5 millioner kroner
DR degraderer musikchef: Må nøjes med årsløn på 900.000 kroner
DR kræver – og får – gratis arbejdskraft: Stort antal fuldtidsansatte får ingen løn fra statsmediet
DR ligeglad med Ombudsmanden: Mørklægger kontroversiel fyring af dyre konsulenter

Vær den første til at kommentere