Selv om Thorkild Fogde ikke længere har rang af Rigspolitichefen efter degraderingen til politidirektør for Københavns Vestegns Politi, kan han alligevel se frem til at beholde samme løn som før degraderingen.
– Jeg vil gerne rette en tak til Thorkild Fogde og de øvrige, der forlader deres hidtidige stillinger, for den indsats, de hver især hidtil har leveret til dansk politi og anklagemyndighed.
Sådan lød det i går fra Nicolai Wammen, da den socialdemokratiske justitsminister offentliggjorde en række ændringer i toppen af politiet.
En del af rokaden betyder, at den skandaleombruste nu tidligere Rigspolitichef Thokild Fogde, for fremtiden skal være politidirektør for Vestegnens Politi.
Uanset degraderingen af Thorkild Fogde, der for alvor blev landskendt i forbindelse med Minkskandalen og politiets ofte noget alternative løsninger under denne, kan han stadig se frem til en årlig aflønning, der er væsentligt over den siddende statsminister.
Således fremgår det af aktindsigter opnår et af Journalista.dk hos Rigspolitiet, at han i 2025 havde en samlet indtjening på 2.345.428 kroner.
Det når der ikke kun sker medregning af bruttolønnen, men også arbejdsgiverbetalte pensionsindbetalinger.
Andre artikler om Rigspolitiet
Ser stort på reglerne: Rigspolitiet ligeglad med krav fra Folketingets Ombudsmand
Rigspolitiet mørklægger telefoner i minkskandalen : Nægter at udlevere navnene på de undersøgte
Rigspolitiet : Vi har svært ved at finde minkordre – på grund af corona

Vær den første til at kommentere