Samtidig med at IT-Universitetet i dén grad fandt sparekniven frem, var der ingen budgetmæssige udfordringer, da der skulle tages afsked med en institutleder.
Nedskæringer på helt op til 25 procent for uddannelser, hvor fokus er på it.
Sådan lød konklusionen sidste sommer fra IT-Branchen, efter at regeringen tidligere på året havde varslet væsentlige besparelser på denne type af uddannelser.
Udmeldinger der i dén grad også må formodes at være blevet bemærket hos IT Universitetet, der netop udbyder IT-uddannelser.
Alligevel fremgår det af aktindsigter opnået af Journalista.dk, at der ikke syntes at være nogen økonomisk smalhals, da man sidste år tog afsked med den nu tidligere institutleder Lone Malmborg. For af de udleverede oplysninger fra IT-Universitetet fremgår, at hun i forbindelse med udløbet af en såkaldt åremålskontrakt, kunne forlade det københavnske universitetet med et gyldent håndtryk på 1.587.328 kroner
En højt betalt afsked der faldt sammen med, at hun blev præsenteret som ny institutleder på Aalborg Universitet.
Andre artikler om gyldne håndtryk indenfor det offentlige
Folkeskolerne fortsætter med de gyldne håndtryk: Nu gives de også til viceskoleledere
Ministerium skjuler modtagerne af ulovlige gyldne håndtryk
Fik to gyldne håndtryk indenfor to år – fra samme arbejdsgiver
Kongen af gyldne håndtryk : Kommunal embedsmand scorede 2×1.5 millioner på ét år
To direktører fyret efter kræftskandale : Får gyldne håndtryk på 7.5 millioner kroner

Vær den første til at kommentere