Storsvindler sælger ulovlig cannabisolie – og instruerer i hvordan det smugles til Danmark

Kenn Holm kendt fra Mændenes Paradis. Kvinderne på billedet har ingen forbindelse til artiklen
Del artiklen her:


Fulgte gæsten på Thani Beach-resort rådet fra dets frontmand Kenn Holm kendt fra DR-succeen Mændenes Paradis og smuglede ulovlig cannabisolie til Danmark, ventede der en klækkelig bøde – eller i yderste konsekvens en fængselsstraf.

– Min kriminelle løbebane er noget, jeg for længst har lagt bag mig.

Sådan kunne den korte udgave lyde af udtalelser, som frontpersonen for danskerresortet i det nordøstlige Thailand, Kenn Holm, kom med i forbindelse med DR-succeen Mændenes Paradis. En serie hvor man i høj grad følger hans bestræbelser på at stable et resort inklusiv socialt fællesskab for danske mænd og deres eventuelle thailandske koner og kærester på benene, hvilket sker tæt på storbyen Udon Thani.

Indtil Kenn Holm modtog flere domme og fængselsstraffe for økonomisk kriminalitet, hed han Keld Wulff.

Uanset udtalelserne om ikke at være på kant med lovgivningen, arbejder han på et etablere en massageklinik på Thani Beach. Hvilket langt fra må anses for at være noget nyt for Kenn Holm, der tidligere af Fredericia Dagblad er blevet kædet direkte sammen med bordeldrift i og omkring Vejle.

Blandt de varer han sælger i resortet er cannabisolie, der vel og mærke ikke må indføres i Danmark. Men som det fremgår af videoen optaget af Journalista.dk med skjult kamera du kan se nedenfor, forsøger Kenn Holm ikke kun at sælge en stor flaske cannabisolie, der ifølge ham kan holde i flere måneder. Han giver også en gæst på Thani Beach tips til, hvordan olien, der ifølge Kenn Holm er ulovlig at indføre i Danmark, kan komme med i kufferten på rejsen hjem:

– Du må ikke tage det med ud af Thailand, for der er ketaminol i og det er ulovligt i Danmark. Hvis du tager det med (til Danmark, red.), skal du putte det i din toilettaske. Du skal ikke lade det være fremme der ser det, for det er ikke lovligt.

Var opfordringen fra Kenn Holm om først at købe den ifølge ham ulovlige cannabisolie og efterfølgende medtage den til Danmark blevet fulgt, kunne det have medført væsentlige problemer for gæsten på Thani Beach.

Det skyldes at cannabisolie kan straffes efter blandt andet Straffelovens §191, hvis det ulovligt bliver indført i Danmark. Straffes en gerningsmand for at overtræde eksempelvis Straffelovens §191, kan denne som minimum se frem til en bøde – ligesom strafferammen også giver mulighed for fængsel.

 

Andre artikler om Thani Beach og Kenn Holm

Storsvindler tager stor portion cannabisolie med gæst – som han bagefter kørte rundt i bil

Danskerresort i Thailand risikere konfiskation af myndighederne: Bruger sanktioneret nominee-ordning

Økonomisk kaos på landskendt resort: Ejer påstod at have vundet stor lottogevinst – i virkeligheden aldrig registreret lån fra beboer

Kaos om ejerskab af kendt danskerresort: Ejerskab afhænger af i hvilke lande der spørges

Thailandsveteraner: Kvinderne forsøger at snyde dig – løber du tør for penge er de væk

Forgreb sig på på thailandsk plejedatter: Nu er han reklamesøjle for danskerresort i Thailand

Drama på danskerresort: Frontmand beskylder partner for at drive bar hvor damer er til salg

Storsvindler vil åbne massageklinik på landskendt danskerresort i Thailand

Sexkrænker og prostituerede: Bag facaden på Mændenes Paradis – Podcast #1

Hvem vil have en feltmadras? Bag facaden på Mændenes Paradis – Podcast #2

Forsøgte at hyre lejemorder til at få kritiker myrdet: Storsvindler politianmeldt

Politianmeldt for at ville hyre lejemorder sammen med storsvindler: Det er en konspiration mod vores resort

Narkosmugler, bordelejer og svindel med check og moms: Her er Thani Beach-frontmands vilde synderegister

Storsvindler og konen har ”glemt” at betale investor: Har beholdt hans 575.000 kroner

Millionbeløb forsvundet i Mændenes Paradis: Overført til storsvindlers kones private konto – aldrig leveret lovet grunde

Kaos i Mændenes Paradis: Investorer ejer slet ikke grunde kendt storsvindler er betalt formuer for

Kassen smækket i: Kendt storsvindler har fået inddraget sin førtidspension

Storsvindlers landskendte resort vedligeholder ikke længere lejeres ejendomme – sker først når alle betaler for en vagt

Nyt juridisk kaos i storsvindlers landskendte resort: Alvorlige fejl i tinglyste dokumenter

Storsvindlers resort stævner en række gode kunder – for at fortælle om deres oplevelser

Stævning: Storsvindler beskyldte storkundes kæreste for at være prostitueret

Indgår lejekontrakt på 27.000 år: Kontraktskaos i storsvindlers landskendte resort

Storsvindler i nye problemer: Anmeldt til myndighederne for socialt bedrageri

Sort på hvidt: Storsvindler lovede potentielle kunder at danskere personligt kunne eje jord i Thailand

Nyt kaos hos kendt storsvindlers resort: Har ikke indleveret regnskaber i årevis – risikerer tvangsopløsning

Krisemøder i storsvindlers landskendte resort: Aner ikke hvad der er købt og betalt for

Fører penge uden om landskendt resort: Storsvindlers hustru får indtægter ind på sine private konto

Storsvindler løj overfor Udbetaling Danmark: Påstod hustru med millionindtægt intet tjente

Storsvindler efter afsløringer om lejeaftaler og firma: Hold øje med din postkasse

Dømt storsvindler taler over sig i video: Medejer af kendt resort – som står i konens navn

Del artiklen her:

Vær den første til at kommentere

Kommenter på artiklen

Din email adresse vil ikke blive vist offentligt.


*