Den dårlige samvittighed synes til at overskue hos Kenn Holm, der indtil flere domme for alvorlig økonomisk kriminalitet hed Keld Wulff. Det for et svindelnummer, der kostede en bank i hjembyen Vejle 5.6 millioner kroner. Han nægter samtidig at svare på, om dele af udbyttet fra svindelnummeret, er blevet brugt til at etablere det landskendte resort Thani Beach.
Det hører i dén grad til sjældenhederne at en bank udbetaler store millionbeløb på baggrund af en check, som efterfølgende viser sig at være falsk. Specielt fordi bankerne har opbygget en ekspertise i at fastslå, om denne form for betalingsmiddel rent faktisk er ægte.
Men det var tilfældet da Kenn Holm, der dengang hed Keld Wulff, sommeren 2008 gik ind i Sparbank i Vejle. Ved at gøre brug af en falsk check lykkedes det ham at få udbetalt 5.6 millioner kroner, som nærmest omgående blev videresendte til en bankkonto i Thailand.
Efterfølgende har Kenn Holm markedsført sig som frontmanden for det thailandske resort Thani Beach, der for alvor blev kendt i forlængelse af DR-succeen Mændenes Paradis. Her fulgte statsmediet blandt andet den nu tidligere førtidspensionists bestræbelser på at opbygge et fællesskab for hovedsageligt danske mænd, som helt eller delvist bor i det nordøstlige Thailand.
Et af de væsentlige spørgsmål i forbindelse med projektet er, om dele af udbyttet fra svindlen overfor Sparbank i Vejle er blevet brugt i forbindelse med etableringen og driften af Thani Beach-projektet, hvis officielle ejer er Kenn Holms kun thailandsk-talende hustru Saifon Holm.
På Journalista.dk har vi spurgt Kenn Holm, om dette er tilfældet – men han har ad flere omgange nægtet at svare på spørgsmålet.
Det eneste han via en email til Journalista.dk har ønsket at oplyse om sit svindelnummer begået overfor Sparbank i Vejle er, at en del af udbyttet gik til betaling af en gæld og at banken havde en forsikring :
– Den check du omtaler var tilbagebetaling af et lån, det er kendt og det er fortalt og belyst flere gange. Du må også gerne vide at banker har forsikring for sådanne sager, samt jeg har afsonet fængselsstraf.
Kenn Holm har ikke overfor Journalista.dk ønsket at oplyse, hvad det var for et lån, han tilbagebetalte via brugen af den falske check.
Lige som han heller ikke har ønsket at fortælle, hvorfor han tilsyneladende anser det for at være en formidlende omstændighed, at Sparbank ifølge ham havde en forsikring, der dækkede denne form for svindel.
Andre artikler om Thani Beach og Kenn Holm
Chauffør forklarer: Sådan snydes kommunen ved skolekørsel – derfor køres omveje
Kontroversiel erhvervsmand på skjult kamera: Kræver million for restaurant foræret væk
Storsvindler om sine kritikere: Svinehund – bare misundelige
Kendt danskerresort ser stort på reglerne: Driver turistvirksomhed uden tilladelse
Storsvindler påstår konen har kandidatgrad – men har kun taget weekendkursus
Storsvindlers kone levede officielt af hans førtidspension: Tjente i virkeligheden millioner
Storsvindler sælger ulovlig cannabisolie – og instruerer i hvordan det smugles til Danmark
Storsvindler tager stor portion cannabisolie med gæst – som han bagefter kørte rundt i bil
Danskerresort i Thailand risikere konfiskation af myndighederne: Bruger sanktioneret nominee-ordning
Kaos om ejerskab af kendt danskerresort: Ejerskab afhænger af i hvilke lande der spørges
Thailandsveteraner: Kvinderne forsøger at snyde dig – løber du tør for penge er de væk
Forgreb sig på på thailandsk plejedatter: Nu er han reklamesøjle for danskerresort i Thailand
Drama på danskerresort: Frontmand beskylder partner for at drive bar hvor damer er til salg
Storsvindler vil åbne massageklinik på landskendt danskerresort i Thailand
Sexkrænker og prostituerede: Bag facaden på Mændenes Paradis – Podcast #1
Hvem vil have en feltmadras? Bag facaden på Mændenes Paradis – Podcast #2
Forsøgte at hyre lejemorder til at få kritiker myrdet: Storsvindler politianmeldt
Storsvindler og konen har ”glemt” at betale investor: Har beholdt hans 575.000 kroner
Kaos i Mændenes Paradis: Investorer ejer slet ikke grunde kendt storsvindler er betalt formuer for
Kassen smækket i: Kendt storsvindler har fået inddraget sin førtidspension
Nyt juridisk kaos i storsvindlers landskendte resort: Alvorlige fejl i tinglyste dokumenter
Storsvindlers resort stævner en række gode kunder – for at fortælle om deres oplevelser
Stævning: Storsvindler beskyldte storkundes kæreste for at være prostitueret
Indgår lejekontrakt på 27.000 år: Kontraktskaos i storsvindlers landskendte resort
Storsvindler i nye problemer: Anmeldt til myndighederne for socialt bedrageri
Krisemøder i storsvindlers landskendte resort: Aner ikke hvad der er købt og betalt for
Fører penge uden om landskendt resort: Storsvindlers hustru får indtægter ind på sine private konto
Storsvindler løj overfor Udbetaling Danmark: Påstod hustru med millionindtægt intet tjente
Storsvindler efter afsløringer om lejeaftaler og firma: Hold øje med din postkasse
Dømt storsvindler taler over sig i video: Medejer af kendt resort – som står i konens navn

Vær den første til at kommentere