
På trods af at folkeskolerne ifølge eget udsagn lider under små budgetter og har store udfordringer med at få de økonomiske ender til at mødes, er der endnu engang blevet udbetalt et markant gyldent håndtryk til en fratrædende skoleleder.
Mindre end to år.
Så lang tid holdt Ditte Wedel-Brandt, hvis motto ifølge hendes LinkedIN-profil er ”værdibaseret ledelse”, i stillingen som leder af Skolen ved Nordens Plads. Forud for jobbet hos folkeskolen i Frederiksberg Kommune, var gået en lang række andre kortvarige ansættelser indenfor den kommunale sektor – eksempelvis 7 måneder som ledelseskonsulent i Glostrup kommune, 11 måneder som tværprofessionel leder hos PPR Herlev og 6 måneder som pædagogisk afdelingsleder hos Skolen i Charlottegården.
Men den formentligt klart mest indbringende afsked med en kommunal arbejdsplads for Ditte Wedel-Brandt, må dog være den, hun havde i maj sidste år fra Skolen ved Nordens Plads. For som det fremgår af aktindsigter opnået af Journalista.dk hos Frederiksberg Kommune, måtte dens skatteydere i dén grad finde checkhæftet frem, for at betale for den nuværende studerendes afsked med kommunen.
Opgørelserne fra kommunen fastslår, at Ditte Wedel-Brandt sidste år, på trods af kun at have været ansat frem til maj, havde en bruttoløn på 902.100 kroner. Oven i kom en fratrædelsesgodtgørelse på 1.057.839 kroner, ligesom Frederiksberg Kommune også indbetalte 103.419 kroner i pensioner.
Derved nåede Ditte Wedel-Brandt sidste år op på en indtjening, der stod skatteyderne i over 2 millioner kroner.
Ditte Wedel-Brandt er dog langt fra den eneste skoleleder, der de seneste år har kunnet se millioner af skattekroner rulle ind på kontoen i forbindelse med sin afsked fra folkeskolen. Som vi de seneste måneder har kunnet dokumentere på Journalista.dk, synes normen efterhånden at være, at selv ved ansøgt afsked, kan en fratrædende folkeskoleleder se frem til et gyldent håndtryk på omkring 1 million kroner.
Andre artikler om gyldne håndtryk indenfor den kommuanle verden
Chefkonsulent forlod Aarhus Kommune for nyt job – med 500.000 kroner i gyldent håndtryk
Kommunaldirektør fyret efter 3 år : Scorer gyldent håndtryk på 2.9 millioner
Kommunal havn med milliardgæld fyrer direktøren: Giver ham gyldent håndtryk på 2.2 milliner kroner
Gyldent håndtryk på 2.2 millioner kroner til færgechef – der ragede uklar med borgmester
Vær den første til at kommentere