Skatteydernes regning landet for Prinsesse Isabellas fødselsdag: Løber op i millioner af kroner

Kongehusets pressefoto af Prinsesse Isabella taget af Steen Evald
Del artiklen her:

Det blev en dyr oplevelse for skatteyderne, da 1.000 17-24 årige blev inviteret i Det Kongelige Teater, for at fejre Prinsesse Isabellas 18 års fødselsdag i midten af april.

Det pæneste tøj var fundet frem, da Det Kongelige Teater den 15. april i år bød indenfor til Prinsesse Isabellas 18 års fødselsdag. En fødselsdag kongefamilien fejrede sammen med 1.000 indbudte unge gæster, der var fundet via lodtrækninger.

For gæsterne var det gratis at møde op, men det har det langt fra været for skatteyderne. Som det fremgår af aktindsigter opnået af Journalista.dk, måtte de nemlig samle en millionregning op for at Prinsesse Isabella kunne blive fejret.

Få hurtig og nem adgang til artiklen. Vælg den type abonnement, der passer dig bedst – og få adgang til alle artikler, videoer og podcasts. Køb adgang - Allerede abonnement? Log ind her

Andre artikler om Kongehuset

Amok i kongerøgelse : Vordingborg brugte 1.278.735 kroner på Margrethe-besøg

Kommunalt vandværk på statsbesøg med Dronning Margrethe i Indonesien for 121.370 kroner

Forsvaret fløj Margrethe til dronningerunde : Pris 516.432 kroner

Dronning Margrethe brændte 2 millioner kroner af på kinesisk statsbesøg

Udgifterne løb løbsk : Dronning Margrethe dobbelt så dyr som forventet

Minutpris for besøg af kongehuset : 1.555 kroner

Vinderne af kongehusbesøgene : De lokale medier og restauranter

Helikopter i pendulfart med Margrethe : 5 ture på 10 dage til 1.312.598 kroner

Del artiklen her:




Vær den første til at kommentere

Kommenter på artiklen

Din email adresse vil ikke blive vist offentligt.


*