Da en dansk beboer på Thani Beach-resortet kendt fra DR-succeen Mændenes Paradis tog fejl af sine Viagra-piller og Parkinson-medicin, forsøgte han på en meget hårdhændet måde at komme ind til thailandske kvinder, der var alene hjemme i hver deres huse, mens deres danske mænd var i Danmark. Det uden at stedets ledelse anført af den svindeldømte Kenn Holm, valgte at gribe ind.
Da Mændenes Paradis løb over skærmen på DR i 2024 og 2025, spillede Thani Beach-resortet i det nordøstlige Thailand en væsentlig rolle. Anført af frontmanden Kenn Holm, der indtil flere fængselsdomme for alvorlig økonomisk kriminalitet hed Keld Wulff, blev resortet fremvist som et roligt sted, hvor fokus var på at skabe et socialt fællesskab for danske mænd og deres thailandske partnere.
Men som vi de seneste uger har kunnet dokumentere på Journalista.dk, er der alt andet end fredeligt på Thani Beach-resortet, når kameraerne er slukket. For så står konflikterne på det nærmeste i kø mellem først og fremmest Kenn Holm på den ene side og en række af hans bedste kunder på den anden. Dem har han nemlig anlagt en lang række injuriersager mod, fordi han vil have stoppet, at de på først og fremmest sociale medier fortæller om oplevelser, de har haft med og på Thani Beach.
Heller ikke efter mørkets frembrud, kan man vide sig sikker for særdeles markante oplevelser som beboer på Thani Beach. Det kan ses ud af en episode, som Journalista.dk har fået kendskab til, der fandt sted sidste sommer på resortet.
Her forsøgte en dansk mand i dén grad at opsøge to thailandske kvinder, der hver for sig var hjemme i husene, som deres danske partnere har lejet for en periode af 30 år på Thani Beach-resortet. Den danske mand forsøgte fysisk på skift at komme ind til de skræmte kvinder, som kun i begrænset omfang grundet sprogvanskeligheder, havde mulighed for mundtligt at afvise hans aggressive tilnærmelser.
En oplevelse der ifølge Journalista.dks oplysninger blev endnu mere chokerende for kvinderne, fordi den aldrende danske mand fremstod synligt opstemt som et resultat af de mange Viagra-piller, han kort forinden var kommet til at tage ved en fejl. Det efter at han havde grebet ud efter det forkerte glas med piller, fordi Viagraen stod placeret ved siden af hans Parkinson-medicin.
Forsøget på at tiltvinge sig kvindeligt selskab endte først, da manden faldt ned af en trampe, hvor han blev fundet af en anden dansk mand, der i første omgang behandlede hans sår. Efterfølgende nåede en thailandsk kvinde frem, som forestod den efterfølgende behandling af den hårdt ramte men stadig synligt opstemte dansker – inden han i sidste ende blev sendt på hospitalet.
Ifølge Journalista.dks oplysninger, ønskede ledelsen af Thani Beach-resortet ikke at gribe ind overfor danskerens markante adfærd. Det på trods af at Kenn Holm blev opfordret til at tage forholdsregler for at sikre, at lignende situationer ikke efterfølgende ville opstå.
Overfor Journalista.dk har Kenn Holm nægtet at kommentere på sin og Thani Beachs manglende indgriben i problemerne med den stærkt opstemte danske mands forsøg på at komme ind til thailandske kvinder.
Andre artikler om Thani Beach og Kenn Holm
Storsvindler desperat for at stoppe Journalista.dks afsløringer: Påstod spansk politi greb ind
Svindlede bank for 5.6 millioner: Ingen dårlig samvittighed – for den havde en forsikring
Chauffør om skolekørsel: Vi er super gode til at køre lange omveje – kommunen betaler jo
Kontroversiel erhvervsmand på skjult kamera: Kræver million for restaurant foræret væk
Storsvindler om sine kritikere: Svinehund – bare misundelige
Kendt danskerresort ser stort på reglerne: Driver turistvirksomhed uden tilladelse
Storsvindler påstår konen har kandidatgrad – men har kun taget weekendkursus
Storsvindlers kone levede officielt af hans førtidspension: Tjente i virkeligheden millioner
Storsvindler sælger ulovlig cannabisolie – og instruerer i hvordan det smugles til Danmark
Storsvindler tager stor portion cannabisolie med gæst – som han bagefter kørte rundt i bil
Danskerresort i Thailand risikere konfiskation af myndighederne: Bruger sanktioneret nominee-ordning
Kaos om ejerskab af kendt danskerresort: Ejerskab afhænger af i hvilke lande der spørges
Thailandsveteraner: Kvinderne forsøger at snyde dig – løber du tør for penge er de væk
Forgreb sig på på thailandsk plejedatter: Nu er han reklamesøjle for danskerresort i Thailand
Drama på danskerresort: Frontmand beskylder partner for at drive bar hvor damer er til salg
Storsvindler vil åbne massageklinik på landskendt danskerresort i Thailand
Sexkrænker og prostituerede: Bag facaden på Mændenes Paradis – Podcast #1
Hvem vil have en feltmadras? Bag facaden på Mændenes Paradis – Podcast #2
Forsøgte at hyre lejemorder til at få kritiker myrdet: Storsvindler politianmeldt
Storsvindler og konen har ”glemt” at betale investor: Har beholdt hans 575.000 kroner
Kaos i Mændenes Paradis: Investorer ejer slet ikke grunde kendt storsvindler er betalt formuer for
Kassen smækket i: Kendt storsvindler har fået inddraget sin førtidspension
Nyt juridisk kaos i storsvindlers landskendte resort: Alvorlige fejl i tinglyste dokumenter
Storsvindlers resort stævner en række gode kunder – for at fortælle om deres oplevelser
Stævning: Storsvindler beskyldte storkundes kæreste for at være prostitueret
Indgår lejekontrakt på 27.000 år: Kontraktskaos i storsvindlers landskendte resort
Storsvindler i nye problemer: Anmeldt til myndighederne for socialt bedrageri
Sort på hvidt: Storsvindler lovede potentielle kunder at danskere personligt kunne eje jord i Thailand
Krisemøder i storsvindlers landskendte resort: Aner ikke hvad der er købt og betalt for
Fører penge uden om landskendt resort: Storsvindlers hustru får indtægter ind på sine private konto
Storsvindler løj overfor Udbetaling Danmark: Påstod hustru med millionindtægt intet tjente
Storsvindler efter afsløringer om lejeaftaler og firma: Hold øje med din postkasse
Dømt storsvindler taler over sig i video: Medejer af kendt resort – som står i konens navn

Vær den første til at kommentere